Спрут-АКВА

Система пошуку і діагностики підводних комунікацій

Перший зразок системи діагностики підводних комунікацій «Спрут-АКВА» був розроблений і виготовлений фірмою «КРОМ» у 2007 році.

Технічні консультації і, безпосередньо, підводні випробування приладу провадилися на базі спеціалізованого підприємства ТОВ «Дайвер», що має висококваліфікованих фахівців в області виконання «підводних» робіт, і добре знайомих з особливостями організації і функціонування електрохімічного захисту на підводних трубопроводах.

Це обов'язкова умова актуально для першої модифікації приладу, виконаної у вигляді моноблоку (приймача, сумісного з блоком антен), в «погружному» варіанті, з наданням інформації на дисплеї трасошукача для аквалангіста-фахівця, що знаходиться під водою.

Система виконує функції індикатору при трасуванні струмопровідних комунікацій, силових кабелів, кабелів зв'язку, розташованих на глибині до 40м від поверхні води. Дозволяє оцінювати у цифровому вигляді глибину залягання виявлених трубопроводів від 0,2 до 10,0 метрів, з похибкою визначення планово-висотного положення, не більше ± 5 % від реального значення.

За результатами випробувань, проведеними ТОВ ВКФ «КРОМ» у травні - жовтні 2007р. спільно з ТОВ «Дайвер» на об'єктах ГАО «Черноморнефтегаз», система «Спрут – АКВА» була визнана такою, що відповідає кращим зразкам приладової техніки, призначеній для корозійного моніторингу підводних комунікацій.

Для розширення функціональних можливостей використання приладу, за технічної підтримки ТОВ «Дайвір», у 2009р. була виготовлена нова модифікація системи «Спрут-АКВА М». Вона призначена для спільної роботи оператора-фахівця ЕХЗ на «плавзасобі» з поверхні води, і має занурювальну антену для оператора-аквалангіста, що має необхідний досвід роботи під водою.

Приймач трасошукача з'єднується з антеною спеціальним сполучним кабелем, що підтримує працездатність системи в цілому і забезпечує канал зв'язку оператора і аквалангіста. У даній конфігурації функції фахівця ЕХЗ, який виконує діагностику об'єкту, і фахівця «підводника» - розділені, і роботи провадяться за участю 2-х чоловік.

Враховуючи на попит на системи підводної діагностики, фахівці фірми «КРОМ», у 2012 році розробили нову модифікацію трасошукача «Спрут-АКВА» із застосуванням актуальною елементної бази та ергономічного корпусу, що підвищує ефективність експлуатації системи.

Наступні модифікації приладу розроблялися з урахуванням побажань замовників і специфіки роботи на конкретних об'єктах.

У 2016 році, на замовлення фахівців філії НВЦ «ТЕХДІАГАЗ» ПАТ «УКРТРАНСГАЗ», була розроблена і виготовлена чергова модифікація приладу «Спрут-5 МА», що дозволяє проводити діагностику підводних комунікацій на порівняно невеликих глибинах при незначному протязі.

Обстеження підводних газопроводів виконується за допомогою «виносної» антени, розташованій на міцній жердині довжиною до 5 метрів, безпосередньо з човна, в якому знаходяться приймач системи «Спрут» і два оператори - фахівця.

Для роботи з «плавзасобу» необхідно забезпечити однозначність розташування човна над віссю трубопроводу і можливість фіксації антени над реальною трасою комунікації, в умовах існуючої течії і погодних умов.

Постійні дослідження експлуатаційних переваг пошукової системи «Спрут» на значній кількості об'єктів довели можливість виконувати діагностику «підводних переходів» «стандартними» конфігураціями приладу «Спрут-5М» і «Спрут-17», за умови розташування трубопроводів на глибині до 5 метрів, або проходженні траси поблизу берегової лінії.

При цьому, необхідно забезпечити однозначність розташування антени над реальною трасою комунікації з плавзасобу або з поверхні криги в зимовий період часу.

Основні технічні та експлуатаційні характеристики всіх модифікацій приладів, відповідають параметрам трасошукача «Спрут-5М», з урахуванням особливостей експлуатації системи з пошуку і діагностики комунікацій, розташованих під водою.

Більш повна (технічна) інформація надається потенційним замовникам тільки після попередньої консультації з фахівцями ТОВ ВКФ «КРОМ».